UTJECAJ PROMJENE STOPE PDV-a NA POSLOVANJE

Danijela Soldić

Od 01.travnja 2022. godine dolazi do promjene stope PDV-a na određena dobra i usluge. Na neka dobra i usluge će se stopa promijeniti i ostati kao takva do eventualnih novih izmjena, jedino će se za isporuku prirodnog plina stopa PDV-a smanjiti na 5% u razdoblju od 01.04.2022. do 31.03.2023., kada se vraća na stopu od 13%.

Dobra koja će biti oporeziva stopom od 5%, a odnosi se samo na izmjene, su ulaznice za koncerte, sportska i kulturna događanja, dječja hrana, jestiva ulja i masti, maslac i margarin, isporuka živih životinja, svježeg mesa i mesnih proizvoda, isporuka žive ribe, svježe ribe. Zatim svježe i rashlađeno povrće, svježe i suho voće i orašasti plodovi te svježa jaja. Isto tako, na stopu od 5% se smanjuje isporuka sadnica i sjemenja, gnojiva, pesticida, hrana za životinje osim hrane za kućne ljubimce.

Izmijenjene su stope PDV-a na 13% za dobra vezana za menstrualne potrepštine, ogrjevno drvo, pelet, briket i sječku te spomenuti prirodni plin za razdoblje nakon 31.03.2023.

Osim što je potrebno informatički se pripremiti za nove stope PDV-a, porezni obveznici su obvezni pripremiti svoje poslovanje za novo porezno razdoblje. Trgovci na malo moraju obaviti popis zaliha dobara za ona dobra za koja se mijenja stopa, a gdje su zalihe iskazane po prodajnim cijenama s uračunatim porezom. Dakle potrebno je obaviti popis dobara na zalihama i utvrditi cijene s uračunatim PDV-om po novim stopama. Sukladno tome, izrađuju se nove kalkulacije maloprodajnih cijena gdje postoje mogućnosti da maloprodajna cijena ostaje ista i gdje se maloprodajna cijena smanjuje, te prema tome provesti pravilna knjiženja i zaduženja robe, PDV-a i marže. Obrtnici koji ne vode dvojno knjigovodstvo, jedine izmjene koje trebaju napraviti su zaduženje robe po novim stopama PDV-a u Knjizi popisa, ako su povećali maloprodajne cijene za visinu povećane stope PDV-a. Ako su cijenu smanjili, znači da zaduženje prodavaonice od 01.04.22. treba smanjiti za razliku koja proizlazi iz obračuna na temelju novih kalkulacija.

Veletrgovci i proizvođači nemaju obvezu provesti popis dobara jer se zalihe ne vode po prodajnoj cijeni s uključenim PDV-om. Ugostitelji također nisu obvezni izvršiti spomenuti popis.

Postupanje s predujmovima se radi na slijedeći način. Znači, ako je primljen predujam prije promjene stope PDV-a, sa 13% ili 25%, tada treba izdati račun za predujam sa tim stopama. Međutim, isporuka dobra je nastala u razdoblju promjene stope, tada se izdaje račun za isporuku sa izmijenjenom stopom PDV-a na kojem će se umanjiti PDV obračunan na primljeni predujam, što znači da porezna obveza nastaje na temelju stvarno izdanog računa.

Kod oporezivanja stjecanja dobara unutar EU, za poreznog obveznika koji je u sustavu PDV-a, obračun PDV-a na stjecanje radi obračunski kao obvezu i pretporez, po stopama koja je na snazi prilikom nastanka obveze, odnosno izdanog računa, bez obzira što je dobro isporučeno nakon izmjene stope. Kod uvoza, ako je carinski postupak obavljen prije promjene stope PDV-a, carinarnica će pri uvozu obračunati PDV po tada važećoj stopi, te obračun carinarnice ne treba ispraviti zato što se obveza PDV-a pri uvozu plaća ili iskazuje obračunski nakon promjene stope PDV-a.

Obrtnici koji obračunavaju PDV po naplaćenom računu, iskazati će obvezu za PDV u poreznim evidencijama u visini iskazanih stopa na računu prilikom isporuke dobara. Što znači, da porezna obveza nastaje prema kriteriju izdanih računa te ne dolazi do promjene porezne stope ako je račun plaćen u razdoblju u kojem su stope izmijenjene.