OBRT S PAUŠALNIM OPOREZIVANJEM I INOZEMNO POSLOVANJE

Danijela Soldić

Ovih dana imam dosta upita od “paušalaca” koji rade on line usluge prema tvrtkama u državama članicama EU i trećim zemljama. Kako nisu u sustavu PDV-a, nisu sigurni što trebaju raditi po tom pitanju, kako izdavati račune, koje obrasce su dužni podnositi nadležnoj poreznoj upravi.

Kao knjigovođa i poslovni savjetnik, moram napomenuti da sa obrtima sa paušalnim oporezivanjem nekako ima sve više dokumentacije i papirologije, obveze prema poreznoj upravi. Nije više samo da treba voditi knjigu prometa, predati PO SD, članarine turističkoj zajednici i to je to. Tržište je veliko, jedinstveno te jamči slobodno kretanje ljudi, robe, usluga, kapitala i informacija. Mali “paušalci” na tom velikom tržištu postoje kao obrtnici i porezni obveznici te ih se isto tako treba tretirati kao ozbiljnog tržišnog sudionika sa redovnim zakonskim obvezama prema državi.

Dakle, ako paušalni obrtnik pruža on line usluge tvrtkama u državama članicama EU tada je potrebno ishoditi PDV ID broj kod nadležne porezne uprave kako bi se u poreznoj upravi evidentirao kao obveznik koji obavlja ili prima usluge unutar EU na način da popuni obrazac P-PDV i dostavi ga u poreznu upravu i to 15 dana prije početka obavljanja usluge. Za obavljene usluge izdaje račune u kunama, a može biti dodatno naznačeno i u bilo kojoj drugoj valuti. Na računima se mora pozvati na članak 17. st. 1 Zakona o porezu na dodanu vrijednost za prijenos porezne obveze sa naznakom “reverse charge”. Nakon što prođe porezno razdoblje, do 20-tog tekućeg mjeseca dužan je u poreznu upravu predati PDV i ZP obrazac za prošli mjesec.

Kada posluje sa tvrtkama u trećim zemljama tj. zemljama koje nisu članice EU, tada se također izdaju računi sa prijenosom porezne obveze kao što je navedeno u prošlom odlomku, u kunama i dodatno može biti naznačena i druga strana valuta. Jedino što se ne mora predavati ZP obrazac, jer se to odnosi samo na isporuke prema državama članicama EU, nego se samo predaje PDV obrazac za obavljene usluge tvrtkama bez sjedišta u EU te ukupno obavljene usluge poreznim obveznicima bez sjedišta u RH (EU + treće zemlje) za onaj mjesec u kojem su usluge obavljene.

Ono na što “paušalci” moraju pripaziti je to da porezna kontrolira prikrivanje nesamostalnog rada kroz paušalno oporezivanje koje je daleko niže od oporezivanja nesamostalnog rada.

Stoga, moji klijenti paušalci, postupajte po zakonu, slobodno obavljajte svoje poslovanje kako na EU tržištu tako i šire, i budite uspješni.